Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

starsky kirjoitti:Ajovalojen sulakkeen palaminen johtuu jarruvalopiiristä. Jaoin valoille, äänimerkille ja jarruvalolle menevän sähkön kolmeen eri sulakkeeseen erilleen toisistaan ja jarruvalosulake näyttää palavan.
Tämä selvisi, köh köh...

Viime vuonna asentelin Motonetista hankittua hälytin/sähkölukkopakettia ja systeemiin kuuluu myös takaluukun avauksen ohjaus. Hälytin kaipaili läjän inputteja mm. jarruvalosignaalin.

Joku lapsus laitteessa kuitenkin oli, kun ihmettelin ajoon lähtiessäni takaluukun itsekseen aukeamisia (ihan pihassa huomasin viime kesänä). Jotenkin tuo hälytin toimi väärin tuossa tilanteessa ja oli kytköksissä jarrun painamiseen. Otin jarruvalojohtimen irti hälyttimestä ja totesin takaluukun pysyvän kiinni ja unohdin tuon piuhanpään muiden johtojen sekaan.

Tänä keväänä avasin takakonttiin saranoidun systeemin ja paketti heilui sitten tuolla kontissa saranoiden varassa - johdin koski aina kiihdytys/jarrutustilanteessa maihin ja jos sattui jarrua painamaan samalla, niin sulake meni heti. Ilmankos en saanut sulaketta koskaan palamaan auton ollessa paikoillaan.

Kuvassa johdinsetti kaivettu kunnolla esiin piilostaan.
abiko.JPG
No eipä hätää, kutistesukalla peitetty liittimen pää ja ei enää ole palanut sulake (korjattu 30.6.) tuon jälkeen.

Torstaina tuli ihmeteltyä miksi vasen jarruvalo ei pala ja ratin sisällä oleva vilkkuviiksen systeemi (se vivusta liikutettava osa) oli alkanut nousta itsekseen. En tuota ollut kasailun aikana huomannut. Poralla reikää ja M3-kierteet ja alkoi ruuvin avulla systeemi taas toimia.

Sähkökummallisuudet toistaiseksi selvitelty.
Avatar
Fastback
Over The Top
Viestit: 4438
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: '72 Mach1,BBF,TKO600,M9 35spl
+Fastbackeja
Paikkakunta: Small-l-boost, Aura
Viesti:

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja Fastback »

Nyt sitten luonnollisesti kiinnostaa minua ja varmasti montaa muuta kanssaharrastajaa, että onko out-of-the-box bolt on efi läppärunko&suuttimilla tie onneen? Eli onko nyt järjettömän paljon parempi vai ootko vielä kunnolla päässyt antamaan monoa ja maileja?
"Sitä voi kyllä elää ilman 500 hevosvoimaa, mutta on se vähän kitumista." - Juha Kankkunen
jos asiaa niin soita o4o 19o5oo3
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

Fastback kirjoitti:Nyt sitten luonnollisesti kiinnostaa minua ja varmasti montaa muuta kanssaharrastajaa, että onko out-of-the-box bolt on efi läppärunko&suuttimilla tie onneen? Eli onko nyt järjettömän paljon parempi vai ootko vielä kunnolla päässyt antamaan monoa ja maileja?
300 km on nyt ajoa takana ja itse olen varovaisen tyytyväinen hankintaan. Muutama omakohtainen kokemus erosta kaasutinpuolelle tähän mennessä:

1. Kylmäkäynnistys pelaa kaasutinvehkeeseen nähden kuin unelma. Kaasarilla sai laittaa ryypyn päälle ja hinkata käymään pumppailemalla kaasua ja pitää sitten käynnissä hetken aikaa kaasua pumppailemalla ennenkuin pystyi laittamaan vaihteen silmään ilman sammumista (c4 automaatti).

Efi käynnistyy kylmänä hetken veivaamisen jälkeen (en ole vielä aktivoinut Efin "Pre fuel"-toimintoa, joka suihkaisee imusarjaan virtojen kytkemisen yhteydessä soppaa ja pitäisi nopeuttaa käynnistymistä) ja käy välittömästi tasaisesti (siis kaikki kaasuun koskematta) ja heti voi laittaa vaihteen silmään ja lähteä liikkeelle.

2. Kaikki ajonaikaiset pysähdykset liikennevaloissa tms. kone käy tasaista tyhjäkäyntiä oli vaihde päällä tai ei. Tyhjäkäyntimoottorin hoitelema tyhjäkäynti on minusta huomattava parannus kaasutinvehkeeseen nähden, jossa koneen tyhjäkäyntinopeus vaihteli koneen lämpötilan/kuormituksen suhteen (vaihde vapaalla/päällä).

3. Vetää kuin elukka (pikkuelukka) moottoritiellä ilman kaasuttimen kanssa olleita kummallisia välikierrosalueita (joissakin kuormitustilanteissa tuntui kaasarikoneessa veto lopahtavan).

Ongelmia on vielä:
-Lämpimänä käynnistäminen - Jos kone seisoo 10 minuuttia (siis käyntilämpöisenä sammutettu), niin saattaa sammua heti käynnistyksen jälkeen pari kertaa tai sitten ei. Tai sitten sammahtaa kun laittaa vaihteen päälle (erityisesti R sammuttaa helpommin kuin D ). Paras taktiikka on tällä hetkellä käynnistää ja antaa pyöriä hetken tyhjäkäyntiä (noin 30 sekuntia) ja kokeilla sitten vaihteen päällelaittoa. jotenkin ongelma liittyy lämmön siirtymiseen TBI-pakettiin ja tällöin imuilman lämpömittarin arvo nousee koneen lämpötilaan ja imuilman laihennustaulu alkaa purra (en ole vielä säätänyt). Kun kone ei sammu vaihdetta kytkiessä, niin toimii siitä eteenpäin taas moitteetta.

-Jos paikalla pumppailee kierroksia (lihasten pullistelua, vaihde P-asennossa), niin kone saattaa sammua kun päästää nopeasti kaasun. Eipähän tule liikaa pullisteltua.

-Letkut haisee läpi bensalle - Teflonletkut tulossa varmaan ensi viikolla (ei varsinainen EFI-ongelma).

Tarkoitus on nyt ensisijaisesti ajella autolla ja toinen tavoite on säätää noita yksittäisiä juttuja aina kun aikaa ja intoa riittää.

Efin loggausominaisuudet ovat vasta tutkimisen alla (näillä tarkoitus selättää tuo kuumakäynnistysongelmakin).

Laitoin lokituksen aktivoitumaan kun kaasu painetaan 80% tai yli ja että loggaa 10 näytettä sekunnissa minuutin ajan. Lokitus laitetaan läppärillä päälle ja kaikki mittaukset tallettuvat sitten ajon aikana Efin muistiin, puretaan läppärillä kun halutaan/jos kiinnostaa.

Ohessa yksi ohitustilanne, josta kuvassa mukana vain:
TPS=kaasupolkimen asento
Target AFR= kyseisen MAP ja kierroslukuarvon tavoiteseos
AFR Left= vasemman puolen seosanturin mittaus (itselläni on kyllä oikeassa kollektorissa)
RPM
log1.JPG
Mittaus käynnistynyt kaasupolkimen ollessa 80% kohdassa ja tuossa alkupää mitatusta minuutista. Seokset hakeutuvat sekunnissa asetusarvoon 12,5. 2,5 sekunnin kuluttua vaihtaa kakkoselta kolmoselle (näkyy rpm-käyrässä) ja kaasun kun höllää, niin säätö menee sekaisin ja hakee taas kohdalleen jonkun ajan kuluttua.

Holleyn lokitus loggaa kaikki mittausarvot ja niitä voi sitten ihmetellä myöhemmin klikkaamalla käyriä päälle vasemmasta laidasta. Mittaustiedoston nimeksi tulee pvm/aika minuutin tarkkuudella.

Samasta datasta sai tarkistettua, että kaasun painaminen pudotti bensanpaineen mittauslukeman 42 psi-> 40 psi.

Efin asetuksissa riittää tutkittavaa ja ihmeteltävää ja sen voi kyllä sanoa, että jos bittihommat ei kiinnosta yhtään, niin tämän kanssa voi olla vaikea elää. Tietysti käsikapulalla voi asettaa perusasetukset eikä kytke tietokonetta ollenkaan. Toisaalta läppäri on ainoa vaihtoehto monien asetusten säätöhommiin (käsikapulalla ei pääse kaikkea muuttamaan).

Asetusten ohjeita ja suosituksia tulee lueskeltua ja luulin esim. laittaneeni kierrosluvun rajoituksen jotenkin järkevästi - en sittenkään ollut. Halusin arvoon 6000 rpm ja olin asettanut:
rev1.JPG
rev1.JPG (18.32 KiB) Katsottu 6234 kertaa
Lueskelin sitten tuossa ohjeita ja siellä sanotaan näin:

Rev Limiter - Main Over-Rev – Type

Description: There are 4 options available

Fuel Only – performs a “hard cut” of fuel flow only when the main over-rev HIGH RPM is hit. “Hard cut” means that fuel flow is stopped to all cylinders until the main over-rev LOW RPM setting is met.

Spark Only – performs a “hard cut” of ignition only when the main over-rev HIGH RPM is hit. “Hard cut” means that ignition is stopped to all cylinders until the main over-rev LOW RPM setting is met.

Fuel and Spark – performs a “hard cut” of ignition AND fuel flow when the main over-rev high RPM is hit.

Soft – begins a “soft cut” of ignition when the main over-rev LOW RPM is hit. “Soft cut” means that ignition will be removed from individual cylinders as needed to limit RPM. If the HIGH RPM limit is reached, a hard cut will be implemented.


It is usually best to have a narrow range (20-50 RPM) between the LOW and HIGH RPM settings to reduce stress on the engine.

Note that the limiting RPM may be slightly higher than the main over-rev high RPM setting.

Rev Limiter - Main Over-Rev - High RPM
Description: At this RPM, the rev limiter will be activated.

Rev Limiter - Main Over-Rev - Low RPM
Description: After the Main Over-Rev High RPM has been reached, ignition and/or fuel will not be returned until the “Low RPM” is reached. The difference in these two values is up to how the user wants the rev limiter to act.


Eli asettamallani arvoilla rajoitin leikkasi pyllä 6000 rpm:n kohdalla, mutta kipinää alkoi tulla vasta 5800 rpm:n kohdalla.

Asetin:
rev2.JPG
rev2.JPG (19.01 KiB) Katsottu 6234 kertaa
Nyt vetää siis 6000 rpm:n rajaan ja alkaa sitten heilua 6000-6050 välillä.
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

Polttoainelinjojen letkut vaihdettu loppuviikosta teflonisiin ja huuruhajut poistuivat tallista kertalaakista.

Takakontin sisällä leijuu vielä hienoinen tuoksu, jota ei huomaa jos pitää konttia auki. Kun kiinniolevan takaluukun avaa yön jälkeen, niin haistaa. Lienee jossain läpiviennissä tai liitoksessa vielä ongelma.

Oma hajuaistini ei ole minusta mitenkään erityisen hyvä, mutta en tupakoi ja mopoaikoina saatu bensa-altistus (kukapa ei olisi lappoletkua täyttäessä saanut bensaa välillä suuhunsa) on varmaan yliherkistänyt omankin hajuaistini huuruille. Parempi puolisko on terveysalan ihmisenä aika yliherkkä kaikelle ylimääräiselle liuotinhajuille tietäen niiden altistuksella olevan kaikenlaisia huonoja vaikutuksia ihmisotukselle.

Nyt näyttää siis siltä, että yksi Effimuutokseen johtanut asia (bensanhaju tallissa) on saatu selätettyä http://www.mustangclub.fi/board/viewtop ... bi#p110196

Samaa läpihaisevaa letkua minulla oli myös kaasutinkombossa käytössä (tuli siksi "säästettyä" ja hankittua samalla letkutyypillä loputkin Efi-liitokset ensialkuun), mutta letkuvaihto ei olisi poistanut kaasuttimen kohokammioista haihtuvan polttoaineen huuruongelmaa.



Pientä säätöä tehty Efi-asetuksiin.

"Pre fuel"-toiminto aktivoitu, pitäisi käynnistyä hieman vähemmällä hankaamisella.

Lämpimänä sammutetun koneen tauon jälkeisen uudelleenkäynnistyksen ongelmiin "After start Decay rate"-aika kasvatettu lämpimällä koneella 7 sekuntia -> 12 sekuntia. Aika määrittelee ylimääräisen käynnistyksen jälkeisen rikastuksen ajanjakson pituuden.

Lämminkäynnistysongelman selvittelyyn pitää joskus varata päivä aikaa ja selvitellä dataloggauksen kanssa. Testi vaatii sen 10 min-30 min odottelun (kun kone sammutettu lämpimänä) ja 2-3 ensimmäistä käynnistystä on mahdollista mitata. Kun jää käymään ja vaihdeiden laitto ei sammuta konetta, niin ongelma on poistunut ja pitäisi sitten taas odotella se puolisen tuntia ennen uutta testiä.
Avatar
ToniH
Mega-addikti
Viestit: 772
Liittynyt: 26 Loka 2005, 20:34
Auto: Mustang GT 5.0 1995

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja ToniH »

starsky kirjoitti:Polttoainelinjojen letkut vaihdettu loppuviikosta teflonisiin ja huuruhajut poistuivat tallista kertalaakista.
Russelin kumiletkut ovat ehkä pahimmin hajuja läpipäästäviä mutta satunnaisia hajukommentteja on kuulunut muistakin (Aerouip, Earls).

Toinen huomionarvoinen seikka on, että vielä vuosi sitten (en ole tutkinut onko tullut muutosta) yksikään merkkivalmistaja ei taannut kumiletkujen kestämistä etanolibensalla vaan letkujen vaihtamista uusiin suht tiuhaan. Etanoli siis rikkoo letkut sisältä paljon nopeammin kuin ennen ja kumimuru päätyy kaasariin/ruiskuun jo paljon ennen vuotoja. Teflonletkut taas ovat immuuneja etanolille. Teflonin ainoat miinukset ovat: vaatii omat liittimensä eli vanhat kumiletkuliittimet eivät käy, letkut ja liittimet varsin tyyristä vs. kumikama ja letku on pirun jäykkää tavaraa. EDIT: jaa, tästä olikin jo puhuttu kakkossivulla, nevermind. ;)

Mullakin on metritolkulla teflonletkua ja muuta EFI-hilua (Powerjection) varastossa odottamassa asennusta BBC:n päälle.
Mustang GT 5.0 '95
Tunturi Start 54cc '73
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

Yli 1000 km ajoa takana.

Edellisen säätömuutoksen jälkeen (12.7.) ei ole efin asetuksiin koskettu ja ilmeisesti nuo kaksi viimeistä muutettua asetusta (pre fuel ja "After start Decay rate") vaikuttivat sen verran, että vain yhden kerran on kuumana tauon jälkeen käynnistetty kone sammahtanut ja sekin kun laitoin vaihteen heti päälle. noin 10 sekunnin odottelu tuossa tilanteessa ennen vaihteen kytkemistä on osoittautunut riittäväksi lääkkeeksi.

Säätöhommat ja muu ovat olleet nyt taka-alalla toistaiseksi, ajohommiin keskitytty.

Polttoainesuodatimen patruuna pitää varmaan hommata valmiiksi hyllyyn. Paine ennen suodatinta on 60 psi ja virtaa pumppu käyttää 11,5A. Asennuksen yhteydessä testatut lukemat olivat pari psi yli painesäätimen arvon (43 psi) ja virtaa 9,5A.

Suodatus korottaa pumpun näkemää painetta 1bar luokkaa ja virtaa 2A!

Aeromotiven FAQ-sivulla:
http://aeromotiveinc.com/frequently-ask ... uel-pumps/

kohta 9. kertoo tilanteesta vaikka ajetaankin vain 98E5 aineella. 60psi on pumpun speksien rajoissa ja ei pitäisi tulla ongelmia jos paine ei ala tuosta nousta.
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

Noin 1500 km ajoa takana.

Polttoainesuodatin vaihdettu. Vanha suodatin oli tummunut, voisiko olla nitriilikumiletkuista irronnutta tavaraa? Kuva otettu kun vanha suodatin oli kuivunut kokonaan. Vasen uusi ja oikea vanha:
suodattimet.JPG
Suodattimen vaihto palautti ennen suodattimia olevan painelukeman arvoon 45 psi. Seuraillaan alkaako mennä tukkoon teflonletkujen kanssakin.

Tulppia käytettiin irti samassa yhteydessä tehdyn puristuspainemittauksen vuoksi ja kaikki suunnilleen saman näköisiä:
tulpat.JPG
Gunwold
Hiljaisempi
Viestit: 14
Liittynyt: 07 Marras 2014, 18:38

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja Gunwold »

Eihän sinulta löytyisi Holleyn perus sytytyskarttaa kun nokka-akseli noin 250 at 0.050"? Minulla eri moottoriohjaus mutta varmaan samanlainen sytytyskartta toimii siinäkin.
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

Gunwold kirjoitti:Eihän sinulta löytyisi Holleyn perus sytytyskarttaa kun nokka-akseli noin 250 at 0.050"? Minulla eri moottoriohjaus mutta varmaan samanlainen sytytyskartta toimii siinäkin.
226-245 050 peruskartta (MPI36SB245HE) on sama kuin minulla käytössä oleva 215-225 050 (MPI36SB225HE)(löytyy tästä viestistä)

Toiminee lähtöalustana. Jokainen kone on kuitenkin yksilö, joten ei varmaan natsaa sinullekaan kuin liikkeellepääsyyn. Itse ajelen tuolla toistaiseksi ja hienosäätö tapahtunee omalta osaltani varmaan ensi kesän aikana - mahdollisesti jollain penkitysreissulla.

Tässä viestissä kerroin tuosta softan asennusmahdollisuudesta omalle koneelle. Toimii siis ilman ruiskua ja voi selailla muita base-karttoja tai softan mukana tulevia custom-karttoja:
custom.JPG
Avatar
Homer65
Over The Top
Viestit: 4857
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Mustang HT-65, 327 cid stroker, A5, 9", grey
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja Homer65 »

starsky kirjoitti:Noin 1500 km ajoa takana.

Polttoainesuodatin vaihdettu. Vanha suodatin oli tummunut, voisiko olla nitriilikumiletkuista irronnutta tavaraa? Kuva otettu kun vanha suodatin oli kuivunut kokonaan. Vasen uusi ja oikea vanha:
Samanlaiselta, tai ehkä vieläkin tummemmalta, näytti mun kertakäyttösudin avauksen jälkeen. Käyntihäiriöitä ja paineen vaihtelua esiintyi paljon. Olen harkinnut myös tefloniin siirtymistä!
Selvänä ei saa ja kännissä ei pysty!!

MUSTANG HT-65, 327 stroker, A5, 9", grey
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

Polttoainekarttaan tulee tuohon kierrosalueelle 3500-4500 kummallinen epäjatkuvuuskohta:
kartta1.PNG
kartta3.PNG
kartta2.PNG
Kuhmuran jos tasoittaa, niin palaa takaisin kun on taas opetellut seokset. Kukkula ja laaksoalueet ovat olleet noin alusta saakka.

Ei ole hirveästi haitannut ajoa, kun normiajolla tuolla ollaan yli 120 km/h nopeuksissa. Kiihdytyksissä toki 2-vaihteella tuolla käväistään.

AFR-tavoitearvo on tuolla alueella sama kuin ympäröivillä kun liikutaan sivusuunnassa kierrosnopeusalueella samalla MAP-alueella, joten polttoainesyötön pitäisi kasvaa melko tasaisesti kierrosten noustessa.

Aion tuon tasoittaa kun ajokausi kohta alkaa. Rajoitan tuolla alueelle seoksien säädöt siten, että ei tule kyhmyä.

Onko kenelläkään vastaavasta ilmiöstä kokemuksia? Arvioin tuon liittyvän jotenkin johonkin pakosarjassa muodostuvaan resonanssi-ilmiöön ja anturi ei saisi tuossa mitattua seoksia luotettavasti. Voisiko anturin ympärille muodostua jonkinlainen seisova paikallinen ilmapatja tms. ?

Lambda on kollektorissa.
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

Siirsin learn tablen ecun firmispäivityksen yhteydessä (Holleyltä tullut päivitys viime kuussa) bensakarttaan ja tilanne vielä enempi vuoristoinen:
kartta4.PNG
kartta5.PNG
kartta6.PNG
r.z.
Aktiivi
Viestit: 90
Liittynyt: 29 Marras 2011, 08:09
Auto: Ford Granada V8
ja muita.

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja r.z. »

Aihetta sivuten;


Laitoin FE:n päälle kokeeksin 2016 Semassa esitellyn FiTechin TBI "bolt-on-ruiskupaketin".

Koko prokkis oli lähinnä testimielessä josko jenkit olisi vihdoin saaneet moisen pelaamaan, ennakko odotukset ei olleet järin korkealla..

Ja perkele sehän pelaa ko ihmisen miäli ja makso kaikkineen tonnin + pumppu + suodatin. Asennukseen meni ihan kaikkineen tasan päivä josta 70% ajasta pumpun asennukseen ja isomman lähdön askarteluun tankkiin.

Polttoaine mulla tiätty E85 heti ekasta startisti ja Toimii ! Ja ecusta pääsee säätämään ne mitä "oikeistakin" ruiskuista pääsee ja tarvitsee korjata, ne on jopa oikeilla termeillä softassa. ihanaa.
66' Fairlane 500 2dht 431cid Fe Efi + 5 speed
93' Corvette LT1 6 speed
Avatar
starsky
Aina äänessä
Viestit: 1684
Liittynyt: 10 Marras 2012, 16:46
Auto: 1966 ht
Paikkakunta: Kuopio

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja starsky »

r.z. kirjoitti: 20 Huhti 2017, 16:39 Aihetta sivuten;


Laitoin FE:n päälle kokeeksin 2016 Semassa esitellyn FiTechin TBI "bolt-on-ruiskupaketin".

Koko prokkis oli lähinnä testimielessä josko jenkit olisi vihdoin saaneet moisen pelaamaan, ennakko odotukset ei olleet järin korkealla..

Ja perkele sehän pelaa ko ihmisen miäli ja makso kaikkineen tonnin + pumppu + suodatin. Asennukseen meni ihan kaikkineen tasan päivä josta 70% ajasta pumpun asennukseen ja isomman lähdön askarteluun tankkiin.

Polttoaine mulla tiätty E85 heti ekasta startisti ja Toimii ! Ja ecusta pääsee säätämään ne mitä "oikeistakin" ruiskuista pääsee ja tarvitsee korjata, ne on jopa oikeilla termeillä softassa. ihanaa.
:peukku: :peukku: :peukku:
r.z.
Aktiivi
Viestit: 90
Liittynyt: 29 Marras 2011, 08:09
Auto: Ford Granada V8
ja muita.

Re: Holley Teminator TBI EFI asennuskertomus

Viesti Kirjoittaja r.z. »

Noista bensakartoista muuten sen verran että ne harvemmin ovat kovinkaan tasaisia ja niissä usein on jonkin verran vuoristoa..
66' Fairlane 500 2dht 431cid Fe Efi + 5 speed
93' Corvette LT1 6 speed
Vastaa Viestiin