Suomen paras tiedonlähde Mustangisteille. Lue foorumin käyttöehdot OHJEET-osiosta Keskustelupalstan käyttöohjeen alta kohdasta "Tervetuloa FMOC-keskustelupalstalle". Muista, että olet vastuussa kirjoittamastasi sisällöstä.
Mistä mahtais suomesta tai ylipäänsä löytää karahiomakoneeseen sellaisen kartio santapaperi sarjan/niitä santapaperi kartioita? Eli niitä mitä käytetään esim. Porttauksessa. Koitin googletella mutta en oikein meinannu suomesta löytää kun ei oikein tiedä millä nimellä etsiä, niitä "viiloja" jo onkin ja pieniä virsikirja päitä.
Kankkis kirjoitti: ↑21 Maalis 2019, 20:11
Mistä mahtais suomesta tai ylipäänsä löytää karahiomakoneeseen sellaisen kartio santapaperi sarjan/niitä santapaperi kartioita? Eli niitä mitä käytetään esim. Porttauksessa. Koitin googletella mutta en oikein meinannu suomesta löytää kun ei oikein tiedä millä nimellä etsiä, niitä "viiloja" jo onkin ja pieniä virsikirja päitä. p46056.jpg
Motonetissä ainakin jotain nimellä kartiohiomaholkki.
-76 Iso 2
-77 Pikku 2
-61 Mercury Comet
He who shall be last, shall be sideways and smiling.
-Jeremy Clarkson
Mitä must have työkaluja uuden mustang harrastajan kannattaa hommata hyllyyn? Itse kun asuu 150km päässä lähimmästä motonetistä niin liian monesti remppa on keskeytynyt työkalun puutteeseen. Käytetäänkö millisiä vai tuumaisia työkaluja noin niinku yleensä? Oma on 2006 gt.
AnttiJuhani kirjoitti: ↑15 Loka 2019, 07:47
Mitä must have työkaluja uuden mustang harrastajan kannattaa hommata hyllyyn? Itse kun asuu 150km päässä lähimmästä motonetistä niin liian monesti remppa on keskeytynyt työkalun puutteeseen. Käytetäänkö millisiä vai tuumaisia työkaluja noin niinku yleensä? Oma on 2006 gt.
Itse olen hommannut sitä mukaa kalustoa kun tarve on tullut esiin. Tuumainen hylsysetti kannattaa olla kyllä tallissa. Rahaa saa työkaluihin menemän ihan niin paljon kuin haluaa, joten kannattaa vähän arvioida hankintoja oman harrastepuolen suhteen. Kannattaa myös olla yhteyksissä alueporukkaan, koska harvemmin tarvittavia työkaluja saa yleensä lainaksikin ( kun ensin tutustuu porukkaan) ja saattaa päästä vaikka talliviisiitille poimimaan ideoita.
AnttiJuhani kirjoitti: ↑15 Loka 2019, 07:47
Mitä must have työkaluja uuden mustang harrastajan kannattaa hommata hyllyyn? Itse kun asuu 150km päässä lähimmästä motonetistä niin liian monesti remppa on keskeytynyt työkalun puutteeseen. Käytetäänkö millisiä vai tuumaisia työkaluja noin niinku yleensä? Oma on 2006 gt.
Et juuri tuumaisia työkaluja tarvitse, ihan on milliset käytössä. Jos johonkin haluaa varautua niin 16 ja 18mm kannattaa katsoa että löytyy.
Vikakoodien kanssa tyyppillisesti kaikki korjaamot ovat ihan pihalla, hommaa itselle OBD bluetooth-palikka tai piuha ja Forscan. Ja kunnon korjauskäsikirja. 2006 manuaali on ainakin aiemmin ollut netissä melko täydellisenä.
Kiitokset vastauksista. Hienoa että millisillä pärjää ja niitä löytyy. Muut ns erikoisemmat tulee sitten tarpeen mukaan. Vikakoodeihin on vasittu kapula joka tuli auton mukana.
aika haastavaa tuntui olevan säätäminen ihan korjaamotason laitteillakin ainakin paikassa jossa viime keväänä säädätin. Tai ainakin vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä camberin ja casterin säätö. Toinen säätö vaikuttaa toiseen jonka johdosta veivattiin ja ruuvattiin ja ihmeteltiin aika pitkään, eikä ne sittenkään oikein osunneet täysin kohdilleen. Armahdin säätäjän lopulta lopulta....oli ne säädöt siellä päin. Ja mikä tärkeintä auto kulki hyvin ja suoraan.
tää on off-topic, mutta antakaa suosituksia pääkaupunkiseudun alustan säätöpaikoista.
kröhöm... kyllähän rakennusmestari tietää että ristimitta on ainoa oikea mitta..... mutta en ole ottanut kyseistä risti mittaa.
ERITTÄIN hyvä huomio siinä vaiheessa kun kun maximumin k memberin laitan eli ehkä ens talvena, kiitos jo etukäteen.
niiiiii, ja mitä sitten kun mitat ei oo samalla senttimetrillä sinnepäinkään ja säätövaraa ei ole......unohdetaan koko juttu ja jatketaan harrastusta
Tässä Eric tekee em. ristimittauksen hänelle tyypilliseen hyvin havainnolliseen tapaan fox Fairmonttiin jossa on täysi fox musse alusta. Kaveri on nero, varmaankin rakennusmestari.