Mustang SN95 tyhjäkäynti

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
karsta
Hiljaisempi
Viestit: 11
Liittynyt: 30 Heinä 2020, 08:50
Auto: Insignia 2.0 -18
Paikkakunta: Hollola

Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja karsta »

Morjensta, uusi foorumilainen ilmoittautuu Hollolasta.

Käsiini päätyi hiljattain tälläkin keskustelupalstalla tuttu avo-Musse (viewtopic.php?t=9697). Itselleni kyseessä on ensimmäinen jenkkiharrasteauto, aiemmin pihassa on ollut lähinnä baijerilaisia härveleitä. Pitkäaikainen haave oli siirtyä V8-maailmaan, vaikka tekniikan osalta riittää taas paljon uutta opeteltavaa. Toistaiseksi ei ole kaduttanut!

Autoon liittyen tuli heti mieleen yksi tyhmä kysymys/ongelma, joka voi alan asiantuntijoille olla tuttua juttua, päätin kysyä ensin täältä ennen kuin lähtee enempää hötkyilemään tai palikoita vaihtamaan.

Eli: lämpimällä koneella kun auton pysäyttää vaikka valoihin, vaihteen heittää vapaalle ja kierrokset laskee tyhjäkäynnille, niin suurimman osan ajasta tyhjäkäynti asettuu ja laskee varsin rauhallisesti sinne 700-800rpm tuntumaan, ja käynti pysyy vakaana ongelmitta. Välillä taas käy niin, että tyhjäkäynnille laskiessa kierrokset jäävät heijaamaan 500-1300rpm, ja kone meinaa sakata, voi jopa sammua. Tätä kävi eilen useamman kerran pidemmän lenkin jälkeen. Itse ajossa ei ole ongelmia, vetää tasaisesti eikä esiinny nykimistä tai muutakaan outoa. Kulutus tuntuisi ainakin polttoainemittarin mukaan olevan julmetun korkea, ehkä 25-35L/100km (suurin osa tankillisesta matka-ajoa 80-100km/h), varmistuu tänään kun käyn tankilla. Tekniikka ei ole vakio mutta ei ehkä tuommosia lukemia kuitenkaan pitäisi olla? Bensa tuoksahtaa kuulemma aika reilusti kauempanakin kun vaimo ajoi perässä.. :lol: Lisäksi 5-vaihteella ei tuntuisi moottorijarruttavan lainkaan vaikka kaasupolkimen nostaa, kierrokset jää jonnekin 1400-1600 tuntumaan. Muilla vaihteilla jarruttaa, mutta niissäkin melkoisella viiveellä.

Mistä lähtisitte ensimmäisenä asiaa tutkimaan? Imuilmavuoto, IAC, TPS, polttoainesuodatin, MAF, tai jotkut säädöt pielessä?
Avatar
jari
Addikti
Viestit: 372
Liittynyt: 02 Kesä 2004, 08:47
Auto: 2012 Mustang GT Brembo Package
Paikkakunta: Tuusula/Asikkala

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja jari »

Saattaa olla tyhjäkäyntiventtiili kaasuläppärungon kyljessä (englanniksi idle air control valve). Sen puhdistaminen voi auttaa asiaan... joko pysyvästi tai tilapäisesti... Mutta jos auttaa edes tilapäisesti, niin sitten tiedetään missä vika on.
karsta
Hiljaisempi
Viestit: 11
Liittynyt: 30 Heinä 2020, 08:50
Auto: Insignia 2.0 -18
Paikkakunta: Hollola

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja karsta »

kaara91 kirjoitti: 08 Elo 2020, 10:45 Osia vaihdettu sen verran, että EEC ei enää tehdasasetuksilla toimi. Eli yksinkertaisesti säädöt pielessä.
En tiedä onko tohon vaihdettu EEC vai onko vielä Fordin oma. Jos Fordin oma siinätapauksessa vois Pappacosworth auttaa asiaan..Laita hänelle täällä vaikka YV tä..

Tämä on tyypillistä näissä kaikissa..Osia vaihdetaan ja konetta viritetään..Sen jälkeen niihin jostain syystä tulee lähes aina käyntiongelmia..Tässä maassa osien vaihtajia on tuhansia, mutta säätäjiä yhteen käteen..Ja välttämättä autoa ei saa kukaan enää muutosten jälkeen tehdasveroiseksi...
Käytännössä moottoriin ei saisi tehdä mitään muutoksia tehdastekeleestä, ellei samalla moottorinohjaukseen kajota..Ilmansuodattimen vaihto vielä onnistuu paremmin virtaavaan, mutta MAF kaasuläppä jne, vaatii aina muutosta EEChen jotta suunniteltu toiminta ei muuttu..ja ajettavuus säilyy..Mikä kone siinä on 5.0 vai 4.6..

Näistä moottorin ohjauksista on täällä foorumillakin paljon kirjoittelua..
Tämä on 5.0, lohko ilmeisesti vm. 87.

Täytyy kaivella tuota EEC:tä esille, ilmeisesti löytyi apparin jalkatilasta. Itse en ole koneeseen enkä säätöihin vielä ehtinyt koskemaan, sen verran tuore tapaus kyseessä, taitaapi olla niillä asetuksillaan vuodelta 2018 kun tähän isompaa remonttia on tehty.

Ei varmaan kuitenkaan haittaa vaikka tarkistaa/putsaa ainakin nuo MAF ja IAC oikeanlaisilla tököteillä?
Liitteet
20200808_081541.jpg
Arto65FB
Superpölöttäjä
Viestit: 2575
Liittynyt: 02 Maalis 2004, 08:33

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja Arto65FB »

kaara91 kirjoitti: 08 Elo 2020, 11:28Kait kaikki pytyt pelittää kunnolla..
Ja tähän vanha testi, käynnistä kylmä kone ja sormi suuhun ja kokeile jokaista pakosarjan lähtöä. Jos sylki sormenpäässsä ei sihahda, niin siinä sylinterissä ei tapahdu mitään. Valusarja lämpiää nopeasti, jos sellainen on, niin voi joutua tekemään kahdessa osassa.
Avatar
Rita GT
Mega-addikti
Viestit: 541
Liittynyt: 11 Heinä 2012, 16:42
Auto: FORD MUSTANG 1998 SVT COBRA
Paikkakunta: Lahti

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja Rita GT »

Tuuppa huomenna Acelle klo.17.00.Päijäthämeen Musseilla elokuun kk.miitti.Sn.nää alueella paljon, ihmetellään yhdessä. Jos auto ei anna ajaa, tuu ilman.Tuo autokin on meille joillekin tuttu.
Avatar
Pappacosworth
Aina äänessä
Viestit: 1368
Liittynyt: 06 Tammi 2008, 10:13
Auto: Focus ST250/Honda Africa Twin CRF1000D
Paikkakunta: Koskenkorva
Viesti:

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja Pappacosworth »

Tyhjäkäynti on varsinkin eec4 koneissa herkkä muutoksille. Monesti sen säätöön menee yhtä kauan aikaa kuin kaiken muun säätämiseen.
#ECU tuning Ford 1987-2019#
https://texelectric.webnode.fi/
karsta
Hiljaisempi
Viestit: 11
Liittynyt: 30 Heinä 2020, 08:50
Auto: Insignia 2.0 -18
Paikkakunta: Hollola

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja karsta »

kaara91 kirjoitti: 08 Elo 2020, 11:28 Selvitä nyt ensin mikä EEC siellä on ja onko EEC takaosassa yleensäkään lastua..esim Quarterhorse..ym.
Jos EEC ei ole lastua on EEC takaosassa teippi jota ei ole poistettu.
Täytyy tutkia kun ehtii.
kaara91 kirjoitti: 08 Elo 2020, 11:28 Onko tähän vaihdettu nokka-akseli..
Jep putsaus ei ole pahitteeksi. Mutta tuskin toi kulutus pelkällä putsauksella pienenee.. Pitäs mennä 10L pintaan matka ajossa. Kaupungissa toi 15-20L on normaalia jalan raskaudesta riippuen..
Edelliseltä omistajalta saatujen tietojen mukaan nokka-akseli on Edelbrockin. Tankilla kun nyt kävin lauantaina niin kulutus olikin ollut ihan kohtuullinen 13,5L/100km, eli joko bensatankin mittari ei pidä kutiaan tai sitten autoon on vaihdettu vakiota (58L) pienempi tankki, koska 125 mailin / 200km ajon jälkeen oli 3/4 tankillisesta mittarin mukaan mennyt. Jalan asentoon nähden sanoisin että kulutus on ok.
kaara91 kirjoitti: 08 Elo 2020, 11:28 Jos kuluttaa ja on laiska..nokan ajoitus tai dynaaminen ruttu muutoin alhainen..Kait kaikki pytyt pelittää kunnolla..lähinnä nää vaikuttaa tohon kulutukseen.. minkä väriset tulpat onko pakosarjan tiivisteet ehjät lambdat saa väärää tietoa..Onhan näitä vikakohteita kun vain jaksaa kirjoittaa.. imuvuodot plennumin alla tai takapään letkuissa...jne..

https://eectuning.org/forums/viewtopic.php?t=13989
Laiskuutta ei ole havaittavissa, mutta kaikkihan nämä lienee käytävä läpi jos ongelmaa ei löydy. Lauantaina taas tyhjäkäynti toimi lähes kaiken aikaa "normaalisti" muutaman tunnin lenkillä, vasta kun kotipihaan ajeli ja autoa siirteli niin seilasi ja sammui pari kertaa.
karsta
Hiljaisempi
Viestit: 11
Liittynyt: 30 Heinä 2020, 08:50
Auto: Insignia 2.0 -18
Paikkakunta: Hollola

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja karsta »

Rita GT kirjoitti: 09 Elo 2020, 00:19 Tuuppa huomenna Acelle klo.17.00.Päijäthämeen Musseilla elokuun kk.miitti.Sn.nää alueella paljon, ihmetellään yhdessä. Jos auto ei anna ajaa, tuu ilman.Tuo autokin on meille joillekin tuttu.
Auto antaa ajaa, mutta jos tämä oli siis sunnuntaina niin meni ohi :( pitääpä yrittää seuraavaan tulla.
karsta
Hiljaisempi
Viestit: 11
Liittynyt: 30 Heinä 2020, 08:50
Auto: Insignia 2.0 -18
Paikkakunta: Hollola

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja karsta »

Päivitystä tilanteeseen, tyhjäkäynti on rauhoittunut itsestään, ei ole enää sammuillut, enkä ehtinyt tehdä edes vielä mitään.
Avatar
Topias74
Superpölöttäjä
Viestit: 2727
Liittynyt: 05 Tammi 2008, 16:26
Paikkakunta: Äänekoski

Re: Mustang SN95 tyhjäkäynti

Viesti Kirjoittaja Topias74 »

Näissä on myös sellainen tankki että viimeiset vajaa 10 litraa pitää täyttää hitaammin tai osissa. Ei pidä lopettaa heti kun ekan kerran pistooli naksahtaa. Katsot sinne putkeen ja lirutat hiljaa kunnes pinta melkein näkyy putkessa.
Vastaa Viestiin