Uusi mustang muuttoautona; muutoksia?

Kysymyksiä, vastauksia ja keskustelua Mustangin tuomisesta ulkomailta

Valvoja: Ville K

makke
Hiljaisempi
Viestit: 5
Liittynyt: 16 Elo 2006, 06:59

Uusi mustang muuttoautona; muutoksia?

Viesti Kirjoittaja makke »

Niin, miten se nyt sitten on, tarviiko musse muuttoautoon (05-) tehda katsastuksessa muutoksia etta sen rekisteriin suomessa saa?
oma gt 06 prem on vaimon silmatera, so. pitaa ollamuutoksille todella hyvat perusteet
:D
apuustin
Aktiivi
Viestit: 34
Liittynyt: 16 Loka 2005, 12:41
Paikkakunta: Vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja apuustin »

Kyllä ne siihenkin vaativat sivuvilkut, joita uudessa Mustangissa ei ole. Itse laittattaisin ne jo USA:ssa merkkikorjaamolla ja sijoittaisin vaikka sivupeilien päähän.

Toinen muutosvaatimus on se että parkkivalo ei saa olla keltainen. USA:ssa vilkku ja parkkivalo ovat yleensä samalla lampulla. Joudut siis asennuttamaan umpioon kirkkaan lampun pelkälle parkkivalolle ja muuttamaan johtosarjaa siten että vilkku toimii riippumatta parkeista.

Itse toin Audi Allroadin ja S4:n USA:sta. Molemmissa oli tuo sama homma parkkivalojen osalta, eikä säännöt Mustangin osalta poikkea. Tietenkin voisi tehdä parisataa maksavan hakemuksen ja anoa että muutoksia ei tarvitse tehdä.

EDIT: kolman meinasi unohtua. Takasumuvalo ainoastaan yhdellä puolella.
Wulf05
Hiljaisempi
Viestit: 6
Liittynyt: 01 Kesä 2005, 01:45

Viesti Kirjoittaja Wulf05 »

Tästä aiheesta taitaa olla jo kirjoitettukin muutamaan otteeseen, mutta kerrotaan nyt vielä kun on tuoreessa kokemuksessa: eli edellä mainittujen lisäksi vielä VINkoodi stanssattava runkoon (konehuoneen puolella yleensä) ja takana sivuilla olevat punaiset merkkivalot peitettävä (lue: ota polttimot pois katsastuksen ajaksi).

Ja sivuvilkkujen suhteen kannattaa tosiaan miettiä muitakin keinoja kuin perinteistä reikää kylkeen. Itse en ainakaan lähtenyt rei'ittämään hyvää peltiä vaan laitettiin 'pinta-asennuksella' malli a'la katsastus. Seuraavan katsastukseen onkin aikaa vielä yli kaksi vuotta ja siihen menessä löytyy jo varmasti jotkut hyvät e-hyväksytytkin sivupeileihin kinnitettävät vilkut..
Avatar
Sulkava
Mega-addikti
Viestit: 579
Liittynyt: 18 Joulu 2004, 20:50
Auto: 1995 Mustang
Paikkakunta: Helsinki - Sulkava - Hki-Sva....

Viesti Kirjoittaja Sulkava »

Mulle cupee on kanssa verotus-katsastukseen menossa.... sivuvilkuista- pakolliset ainakin Savinlinnassa.. noilla tuuning kauppiaitten sivuilla on useitakin peilejä joissa on sivuvilkut -- Olisiko kukaan selvitellyt josko joku malli kävisi SN Musseen bolt on ???

ai niin ja takasumuvalo -- on myös must..
Mustang 1994 / 1995 ...
Soutuneuvos ;)

Thanks for Avatar; copy Aki Latvanne
makke
Hiljaisempi
Viestit: 5
Liittynyt: 16 Elo 2006, 06:59

Viesti Kirjoittaja makke »

no jo on perkele,

hyvaa autoa pitaa nyt sitten sorkkia. mutta, kiitos vastauksista, kannattaisiko siis muuntaa taalla (USA, varmaan niin?), vai loytyyko suomesta joku musse luottomuuntamo?

m
Avatar
FINGT
Aktiivi
Viestit: 148
Liittynyt: 28 Tammi 2007, 09:05

Viesti Kirjoittaja FINGT »

Jos kesällä muutan Suomeen niin tuon -06 rättikatto GT:n mukana ja ajattelin että laittas kirkkaat etuvilkut noiden oranssien tilalle
http://www.stangmods.com/Clear-Turn-Sig ... /00622.htm
ei tarttis sitten porailla mitään reikiä umpioon.

Samalla vois ehkä vaihtaa takasivuvalon kirkkaaksi ja laittaa oranssin polttimon, sehän pitäis käydä Suomessa kun Volvossakin on oranssi sivuvalo.
http://www.stangmods.com/PhotoGallery.a ... Code=00685

Sivupeileihin laitettuihin villkkuihin en ole vielä törmännyt.

Mutta miten sais sen takasumarin siististi ?
Avatar
2065
Mega-addikti
Viestit: 855
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25

Viesti Kirjoittaja 2065 »

hakutoiminnolla löytyy aiheesta paljon tietoa näiltä sivuilta.
sivuvilkuista määräyksistä ja kokemuksia aikasemmista
muutostöistä...
Lauri
Addikti
Viestit: 490
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25

Viesti Kirjoittaja Lauri »

FINGT kirjoitti:Jos kesällä muutan Suomeen niin tuon -06 rättikatto GT:n mukana ja ajattelin että laittas kirkkaat etuvilkut noiden oranssien tilalle
http://www.stangmods.com/Clear-Turn-Sig ... /00622.htm
ei tarttis sitten porailla mitään reikiä umpioon.

Samalla vois ehkä vaihtaa takasivuvalon kirkkaaksi ja laittaa oranssin polttimon, sehän pitäis käydä Suomessa kun Volvossakin on oranssi sivuvalo.
http://www.stangmods.com/PhotoGallery.a ... Code=00685
Onko etuvilkuissa oma polttimo parkille? Jos ei niin edelleen puuttuu parkkipolttimon paikka. Mutta on nuo kirkkaat lasit kyllä paremman näköiset kun alkuperäiset.

Volvon takasivuvaloissa on e-hyväksyntä. Se tekee niistä sallitut :wink:. Noista en tiedä mitä sanovat leimalla, mutta veikkaisin että ei kelpaa. Mä hommaisin värikoodilla maalia ja suihkisin ne muovit korinvärisiksi.
Avatar
FINGT
Aktiivi
Viestit: 148
Liittynyt: 28 Tammi 2007, 09:05

Viesti Kirjoittaja FINGT »

Kyllä pitäis olla oma polttimo parkille ja vilkulle, en ole omasta kylläkään koskaan tarkistanut :)
Kun katsoo tuosta aiemmasta linkistä niitä valoja, varsinki niitä tummennettuja niin kyllä siitä erottaa parkille ja vilkulle omat polttimot.
Tuossa toinen linkki mistä näkee ne valot
http://www.dallasmustang.com/page/produ ... &family=46

Eihän noille valoille pitäis tarvita olla E-hyväksyntää kun tuo muuttoautona USA:sta, riittää että ne täyttää paikalliset määräykset täällä, eli siinä mielessä pitäis ne takasivuvalot kelvata, kunhan ne ei oo punaiset. No, 50 taalaa ei oo niin paha hinta kumminkaan.

Mutta edelleen, kuinka sais siististi sen takasumuvalon ?
Lauri
Addikti
Viestit: 490
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25

Viesti Kirjoittaja Lauri »

Joo kyllä siellä kaksi polttimoa näyttäisi olevan. Aika fiksusti toteutettu.

En minä sitä tarkoittanutkaan että e-hyväksyntää vaadittaisiin sivuvalolta, totesinpa vaan että Volvosta se löytyy. Ei mene värin mukaan että oranssi olisi automaattisesti hyväksytty. Muistelisin että aika nuivasti on näihin sivuhuomiovalojen värimuutoksiin suhtauduttu, esim. Firebird, tosin se oli 80-lukua. Mutta en osaa kyllä yhtään sanoa näistä muuttoautosäännöksistä, kun ei ole kokemusta.
Avatar
stangrider
Aina äänessä
Viestit: 1341
Liittynyt: 31 Touko 2004, 08:31
Paikkakunta: sAVO

Viesti Kirjoittaja stangrider »

Sivusuuntaan saa näkyä keltaista tai ruskeaa valoa.
Mulle vinoilivat jopa sivulle heijastavista punaisista heijastimista aikanaan. No niistä selviää maalaamalla tai sitten puuhateippiä ko kohdan yli joka katsastukseen.

Takasumuvalon pitää olla E-hyväksytty pykälien mukaan.
Moniin autoihin laitettu vasemmalle puolelle puskurin alle erillinen takasumari, joka sitten häipynyt katsastuksen jälkeen takakonttiin :lol: , mallia knock off.
95 GT Topless and Opal Froster

http://www.stangbangers.com/
Avatar
Vee8
Aina äänessä
Viestit: 1138
Liittynyt: 25 Touko 2004, 15:34
Auto: Ford Mustang GT 1994
Ford Mustang Sportsroof 1969
Ford F-150 Lariat 2007
Ford Mustang Mach-E GT
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Vee8 »

Mulla oli puskurin alla omassa kiinnikkeessään killuva malli, sai näppärästi käännettyä helman taakse piiloon millon ei ollu sumua :lol:
"eihän tässä nyt kuinkaan voi käydä"
_____________________________
-----Ford Mustang GT -94-----
---Ford Mustang Sportsroof 1969 projekti----
---Ford F-150 Lariat 5.4 Triton 4x4---
------Ford Mustang Mach-E------
Avatar
FINGT
Aktiivi
Viestit: 148
Liittynyt: 28 Tammi 2007, 09:05

Viesti Kirjoittaja FINGT »

Mulla oli ajatus että jos tekis niin että laittas yhden takavalon sumuvaloksi,
meinaan että kun mussessa on 3 takavaloa puolellaan tekis sisimmän sillä lailla että kun katkaisimesta laittaa sumarin päälle niin jarruvalo olis päällä koko ajan :)
Sillonhan siellä olis sumari, ja toteutus olis siisti.
No, tiedä sitte meneekö tollaset läpi.
Avatar
Vee8
Aina äänessä
Viestit: 1138
Liittynyt: 25 Touko 2004, 15:34
Auto: Ford Mustang GT 1994
Ford Mustang Sportsroof 1969
Ford F-150 Lariat 2007
Ford Mustang Mach-E GT
Paikkakunta: Kangasala

Viesti Kirjoittaja Vee8 »

Pitaa olla 10.5cm etaisyytta sumuvalopolttimon keskelta lahimman muun takavalopolttimon keskelle. Tuo ei taida tayttya? Eika sitten se E-hyvkasynta vaatimus tuolle sumuvalolle, muuttoautossa voi tosin jaada huomiotta.
"eihän tässä nyt kuinkaan voi käydä"
_____________________________
-----Ford Mustang GT -94-----
---Ford Mustang Sportsroof 1969 projekti----
---Ford F-150 Lariat 5.4 Triton 4x4---
------Ford Mustang Mach-E------
Avatar
veekoo
Aina äänessä
Viestit: 1433
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang 2007 GT convertible
Ford Mustang 2001
Ford Mustang 1970 5.0 ratrod
Paikkakunta: Saratoga, CA
Viesti:

Viesti Kirjoittaja veekoo »

Joskus kattelin tota malmikasaa ja uuden takaumpioissa ei taida olla tilaa tuolle 10.5cm vaatimukselle. Sama 94-99 SN95. 99-04 SN95 takasumarin saa nippanappa kuskin puolen nurkimmaiseen heijastimeen, mutta siita voi seurata akvaario, jos ei ole tarkkana... :roll: Olisi kiva myos tietaa, mita porukka on tohon S197:aan laittanut suomivaatimusten tayttamiseksi eli saa jatkaa samaan aiheeseen, kiitos.. :)

Niin.. Sivuvilkuista.. Suomalainen katsuri voi ahdistua, jos nakee ei E hyvaksytyt sivutuikut, vaikka niissa lukisinkin ford.
VK

'07 GT avo-käyttöauto
'01 Kutvonen-peltoauto
'70 Rotta
'01 GSF 1200S
Vastaa Viestiin