Mach 1 -73 ajovalot

On sulla muodot Mustangin...
jeje
Aktiivi
Viestit: 133
Liittynyt: 20 Marras 2007, 23:35
Auto: Mustang Mach 1 -73, 351 C (Q code), C6,9" perä.
Paikkakunta: Ruokolahti

Mach 1 -73 ajovalot

Viesti Kirjoittaja jeje »

Hojo! Tulipa eteen mussen ajovalon polttimon vaihto ja eka kerta 5v aikana... :shock: Pitääkö irrottaa koko umpio, että saa vaihdettua??
Avatar
Late
Aina äänessä
Viestit: 1321
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: 1984 Mustang SVO 2,3T
1988 Thunderbird Turbo Coupe 2,3T
Paikkakunta: Kangasala

Re: Mach 1 -73 ajovalot

Viesti Kirjoittaja Late »

Jos siinä on vielä alkuperäisen kaltaiset amerikkalaiset sealed beam- umpiot niin silloin vaihtuu koko umpio, ne on yhtä puuta. Jos taas H4-umpiot niin silloin polttimon vaihto normaalisti takakautta mahdollista. Jos niihin ei takaa helposti pääse käsiksi niin umpion irroitus etupuolelta on varsin simppeli homma. Kromikehys tai maskikehys ja kiristysrengas vaan muutamalla ruuvilla irti. Valojen säätöön ei irroitus vaikuta, ne on omilla säätöruuveillaan, joiden asetus ei umpion vaihdossa muutu.
Late

-84 Mustang SVO
jeje
Aktiivi
Viestit: 133
Liittynyt: 20 Marras 2007, 23:35
Auto: Mustang Mach 1 -73, 351 C (Q code), C6,9" perä.
Paikkakunta: Ruokolahti

Re: Mach 1 -73 ajovalot

Viesti Kirjoittaja jeje »

Eipä tarvinnu vaihtaa koko umpioo, oli H4:set... Mutta helpoin oli ottaa umpiot pois ja sit vaihtaa. Kiitos Latelle..! :D
Vastaa Viestiin