Sivu 1/1

SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 01 Tammi 2021, 18:28
Kirjoittaja jonski_sts
Moi, ostin projektina ensimmäisen jenkin. 1995 vuoden avo Mustang GT 5.0 V8 automaatti. Myyjän mukaan vaihteistovikainen. Vuoti öljyä ja luisti vaihtaessa.

Tutkin nyt autoa nosturilla ja atf:ää vuotaa ainakin keulalta kun ohut coolerin metalliputki on mennyt rikki ja korjattu letkuilla ja klemmareilla. Eli se voisi olla syynä miksi laatikosta öljyä häviää. Vaihdelaatikon ja moottorin välistä tulee myös tippaa, mutta mielestäni on kyllä ruskeaa. Moottoriöljyä tulee myös etupuolelta ehkä dampperin takaa kun sotkee sen verran reilusti. Miten kampuran takastefan vuoto näkyy näissä yleensä?

Nosturilla pihassa ajaessa laatikko pelaa mielestäni normaalisti. Joten mielessä kävi josko laatikko olisikin kunnossa ja öljysotku tulisikin kampuran molempien päiden stefoista? Ja laatikkoon oli kuulemma aina lisätty jotain Gulfin tavaraa. Olisiko vääränlainen öljykin voinut aiheuttaa luistoa yhdistettynä vajaaseen öljymäärään?

Vaikea tehdä diagnooseja kun ajamaan täällä syrjäkylillä lumikeleillä ei pääse.

Ohjaustehostin tuossa oli myös vuotanut seisonnan jäljiltä joten vuotava atf-putki oli hankala aluksi paikallistaa.

Saako Suomesta jostain kampiakselin stefoja?

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 01 Tammi 2021, 18:29
Kirjoittaja jonski_sts
20201231_143823.jpg
Ja nuo ohuet metalliputket pitäisi myös löytää uudet. Vinkkejä?

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 01 Tammi 2021, 20:23
Kirjoittaja Pappacosworth
Mä tekisin uudet putket AN osista.

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 01 Tammi 2021, 22:10
Kirjoittaja musfire
Kampiakselin takastefa on aika tyypillinen vuodon syyllinen näissä. Mulla meni vaihtoon siinä 23v ja 120tml kohdalla. Moottori ja laatikko pois eli aika työläs homma.

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 01 Tammi 2021, 23:40
Kirjoittaja LordMrFord
Jos auto on seisonut kauan niin kampuran stefan vuoto voi hävitä itsekseenkin.

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 02 Tammi 2021, 09:08
Kirjoittaja jonski_sts
musfire kirjoitti: 01 Tammi 2021, 22:10 Kampiakselin takastefa on aika tyypillinen vuodon syyllinen näissä. Mulla meni vaihtoon siinä 23v ja 120tml kohdalla. Moottori ja laatikko pois eli aika työläs homma.
Moi, miksi moottori olisi otettava pois? :shock:

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 02 Tammi 2021, 09:10
Kirjoittaja jonski_sts
LordMrFord kirjoitti: 01 Tammi 2021, 23:40 Jos auto on seisonut kauan niin kampuran stefan vuoto voi hävitä itsekseenkin.
Ehkä vaihdan ne stefat kuitenkin suosiolla kun auto nyt tallissa nosturilla. Eikä ajamaan pääse että näkisi alkaako vähenemään vuoto. Dampperi ainakin vatkaa ja on vinossa joten lienee sekin vaihtokunnossa.

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 02 Tammi 2021, 17:01
Kirjoittaja musfire
[/quote]

Moi, miksi moottori olisi otettava pois? :shock:
[/quote]

Niin mulle yksi luottoMustangisti kertoi ja toinen pätevä toteutti stefan vaihdon em. tavalla. Teknistä syytä en tiedä. On toki mahdollista että sen saa vaihdettua muutenkin.

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 02 Tammi 2021, 19:25
Kirjoittaja jonski_sts
kaara91 kirjoitti: 02 Tammi 2021, 18:13 Kannattaa tarkistaa ensin nostajalaakson takaosa imusarjan takaa, ettei sitä laatikkoa turhaan ota pois paikoiltaan. Venttiilikopan tiivisteen vuotokin ilmenee samalla tapaa, eli vuoto näyttää tulevan takastefasta. Sitten jos laatikko on pois..Mahdollinen vuoto voi olla myös öljykanavien päässä lohkossa. Takalaakerin jakotasokin voi vuotaa ja öljypohjan tiiviste. Eli siinä on monta vuotopaikkaa tarjolla.
Vauhtipyörän tai vetolevyn pultit menee kampiakselista läpi ja niihin pitää laittaa tiivistysainetta, muutoin öljy kulkeutuu jengoja pitkin ulos..
Kiitos. Auto tosiaan seisonut pari vuotta ja edellinen omistaja puhui vain vaihteistoöljyn vuodosta. Siitä on merkkaus katsastuslapussakin. Mutta jos ovat katsoneet että vuotaa vain jotain vaihteiston kohdalta ja vaihteistoöljy karkaakin pelkästään coolerin putkesta koska siellä on letkupatentti joka selvästi vuotaa. Pitäisköhän koittaa päästä helpoimmalla eli joku ihme-paikkausaine öljyn sekaan ja antas koneen käydä ja katsois pieneneekö vuodot 😁

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 02 Tammi 2021, 20:04
Kirjoittaja Kankkis
Uudet tiivisteet suosiolla niin ei tartte miettiä, vaikka vaihtais nuo kaikki kaaran sanomat niin siltikään ole kovin iso urakka😃. Kampuran etu stefa ainakin samalla kun dampperin vaihdat

Re: SN95 V8 öljyvuodot

Lähetetty: 08 Tammi 2021, 11:38
Kirjoittaja Jones
Moro, samankaltainen vuoto, ei tosin kovin paha vielä. Auto on ollut minulla vuodesta 2004 ja koko sen ajan on vuotanut. Vaikea päätellä mistä oikeastaan vuotaa.