Sivu 1/1
Kaasutin tulvii
Lähetetty: 10 Heinä 2021, 23:25
Kirjoittaja Juhako?
Autoni on Mustang Mach 1 -73 (351 cid). Moottori alkoi noin 100 km:n ajon jälkeen käydä epätasaisesti. Kun painoin kaasua se otti kierroksia, mutta kaasua löysäämällä moottori sammui. Imusarjan päälle oli ilmestynyt pieni bensalammikko. Annoin moottorin jäähtyä parikymmentä minuuttia ja sitten se lähtii taas käyntiin ja pyöri ihan normaalisti. Noin 15 km:n ajon jälkeen alkoi taas sama ongelma ja imusarjan päällä oli uusi bensalammikko. Eli ongelma alkaa kun moottori kuumenee ja jäähdyttelyn jälkeen ongelma poistuu. Kaasutin on 2-kurkkuinen Holley. Mitä tälle pitäisi tehdä?
Re: Kaasutin tulvii
Lähetetty: 11 Heinä 2021, 22:31
Kirjoittaja Juhako?
kaara91 kirjoitti: ↑11 Heinä 2021, 15:07
Oiskohan vaan että kohokammion polttoaine höyrystyy liian kuumasta. Bakeliittinen levy kaasuttimen ja imusarjan välissä vois poistaa ilmiön. Samoin imuilman otto kaasuttimelle viileämmästä paikasta vois auttaa..Nää hellesäät tekee sen, että konehuone on todella kuuma varsinkin taajama ajossa.
Vanhoissa autoissa talvella käytettiin imuilman esilämmitystä joka säädettiin mekaanisella läpällä ilmanputsarin torvessa, jolloin kylmillä ilmoilla imuilma otettiin pakosarjan päältä. Tämä monesti unohtui palauttaa kesäksi takaisin ja aiheutti kaasuttimen kuumenemisen, jolloin polttoaine höyrystyi kokonaan kohokammiosta ja auto sammui. Jäähdyttyään jonkin aikaa se lähti käymään ja toimi taas jonkun aikaa moitteetta.
Kiitos vastauksesta. Tuo mahdollisuus ei juolahtanut mieleenikään. Itsellenikin tuo ilmanputsarin tötterön kesä/talviasento on tuttu autoiluni alkuajoilta. Onko tuota bakeliittilevyosaa saatavana valmiina vai joutuuko sellaisen askartelemaan itse?
Re: Kaasutin tulvii
Lähetetty: 12 Heinä 2021, 12:42
Kirjoittaja Mexico65
Veikkaan likaantumista ja siitä johdosta neulaventtiili ei oikein toimi, eli ei sulje kunnolla polttoaineen tulovirtaa. Toisaalta voi olla myös, että bensapinta ei ole oikea eli on liian korkealla.